KARTA INFORMACYJNA

 

MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI
WYDZIAŁ SPRAW CUDZOZIEMCÓW
ul. Marszałkowska 3/5
00-624 Warszawa
www.gov.pl/uw-mazowiecki

 

Nr karty informacyjnej
KI – WSC/06
Nr wersji: 5
Data wydania:
13.02.2020 r.
SPRAWA: 

Udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy

PRZEDMIOT SPRAWY:

Zalegalizowanie pobytu czasowego cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

PODSTAWA PRAWNA:

1. Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 35)
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (Dz. U. z 2019 r. poz. 779)
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY/ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:

 

1.  Osobiście w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim - podczas umówionej wizyty:

 

Kompletny wniosek wraz z odciskami palców można złożyć wyłącznie po wcześniejszym umówieniu na konkretny dzień i godzinę za pomocą kalendarza internetowego na stronie:
https://kolejka-wsc.mazowieckie.pl/:

           w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców

Oddział Obsługi Klienta

ul. Marszałkowska 3/5 w Warszawie

parter, stanowiska nr 10-11.

Godziny przyjęć: poniedziałek 10:00-17:30, wtorek - piątek 8:00 - 15:00

 

w dogodnym terminie w godzinach przyjęć klientów:

 

  • Delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu
    ul.Żeromskiego 53, II piętro, pokój 261.
    Godziny przyjęć: poniedziałek 10:00 - 17:30, wtorek - piątek 08:00 - 15:30.

  • Delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie
    ul. 17 Stycznia 7, parter, pokój 9.
    Godziny przyjęć: poniedziałek 10:00 - 17:30, wtorek - piątek 08:00 - 15:30.

  • Delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku
    ul. Kolegialna 15, parter, pokój 2.
    Godziny przyjęć: poniedziałek 10:00 - 17:30, wtorek - piątek 08:00 - 15:30.

  • Delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach
    ul. Piłsudskiego 38, parter, pokój 14.
    Godziny przyjęć: poniedziałek 10:00 - 17:30, wtorek - piątek 08:00 - 15:30.

  • Delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce
    ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 15, parter, pokój 46B.
    Godziny przyjęć: poniedziałek 10:00 - 17:30, wtorek - piątek 08:00 - 15:30.

  • Biuro podawcze w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców
    ul. Marszałkowska 3/5, Warszawa, parter, stanowisko nr 8.
    Godziny przyjęć: poniedziałek 10:00 - 17:30, wtorek - piątek 08:00 - 15:00.

  • Punkt Obsługi Klienta
    pl. Bankowy 3/5, Warszawa, wejście F (od al. Solidarności).
    Godziny przyjęć: poniedziałek - piątek 8:00-16:00.


Dokumenty składane w delegaturach, biurze podawczym lub Punkcie Obsługi Klienta nie podlegają weryfikacji i nie są poświadczane za zgodność z oryginałem. Nie są tam również pobierane odciski palców. Po złożeniu wniosku, należy oczekiwać na listowne wezwanie do uzupełnienia braków formalnych.

 

 2.  Pocztą na adres:

 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Wydział Spraw Cudzoziemców

Oddział Obsługi Klienta

ul. Marszałkowska 3/5

00-624 Warszawa

Po wysłaniu wniosku, należy oczekiwać na listowne wezwanie do uzupełnienia braków formalnych.


UWAGA: Szczegółowe informacje na temat zasad składania wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/gdziemoge-zlozyc-wniosek-pobyt-czasowy

WYMAGANE DOKUMENTY:
  1. 2 egzemplarze wypełnionego zgodnie z pouczeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy; wniosek wypełniamy czytelnie w języku polskim, drukowanymi literami.
  2. 4 aktualne, nieuszkodzone, kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografie winny być trwale złączone z wnioskiem przez ich naklejenie w miejscu do tego przeznaczonym;
  3. Ważny dokument podróży (2 kserokopie + oryginał do wglądu).


DODATKOWO NALEŻY ZŁOŻYĆ:

w przypadku podjęcia zatrudnienia:

 

  1. 2 podpisane przez pracodawcę załączniki nr 1 do wniosku.
  2. Informacja starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca (a gdy specyfika pracy nie pozwala na wskazanie głównego miejsca jej wykonywania ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy) o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, wydana nie wcześniej niż 180 dni przed złożeniem wniosku, jeżeli jest ona wymagana.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Dokumenty potwierdzające posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce np. umowa najmu, umowa użyczenia, potwierdzenie zameldowania, zaświadczenie (rezerwacja) z hotelu.
  5. Rozliczenie podatkowe np. PIT składany do urzędu skarbowego.
  6. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
  7. Dokumenty potwierdzające posiadanie przez podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi środków finansowych lub źródeł dochodu niezbędnych do pokrycia zobowiązań wynikających z powierzenia pracy cudzoziemcowi oraz potwierdzających prowadzenie rzeczywistej działalności gospodarczej, rolniczej lub statutowej.

w przypadku pełnienia funkcji prokurenta lub członka zarządu osoby prawnej podlegającej wpisowi do rejestru przedsiębiorców, powinno się dodatkowo złożyć:

 

  1. Dokumenty potwierdzające osiągnięcie w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku dochodu nie niższego niż dwunastokrotność aktualnego w dniu złożenia wniosku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, np. CIT 8 spółki za poprzedni rok wraz z dowodem nadania do urzędu skarbowego, inne dokumenty księgowe potwierdzające aktualny wynik spółki lub
  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy najkrócej przez okres roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej dwóch pracowników będących obywatelami polskimi lub cudzoziemcami, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1-9 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.) lub
  • dokumenty potwierdzające posiadanie środków pozwalających na spełnienie w przyszłości warunków określonych wyżej lub dokumenty potwierdzające prowadzenie działań pozwalających na spełnienie w przyszłości tych warunków, w szczególności przyczyniających się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzenia korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.

w przypadku posiadania wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta UE):

 

  1. 2 podpisane przez pracodawcę załączniki nr 1 do wniosku.
  2. 2 podpisane przez cudzoziemca załączniki nr 2 do wniosku.
  3. Informacja starosty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, wydaną nie wcześniej niż 180 dni przed złożeniem wniosku, jeżeli jest ona wymagana.
  4. Umowa o pracę, umowa o pracę nakładczą, umowa cywilnoprawna - zawarta na okres co najmniej 1 roku.
  5. Dokumenty potwierdzające posiadanie wyższych kwalifikacji zawodowych (wykształcenie na poziomie studiów wyższych).
  6. Dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenie zdrowotnego lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  7. Roczne wynagrodzenie brutto wynikające z miesięcznego lub rocznego wynagrodzenia, wskazane w umowie nie niższe niż równowartość 150 % kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym zawarcie umowy ogłoszonego przez Prezesa GUS.

w przypadku oddelegowania:

 

  1. Oddelegowanie określające okres oddelegowania oraz wysokość wynagrodzenia.
  2. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
  3. Rozliczenie podatkowe np. PIT składany do urzędu skarbowego.
  4. Zezwolenie na pracę.
  5. Dokumenty potwierdzające posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce np. umowa najmu, umowa użyczenia, potwierdzenie zameldowania, zaświadczenie (rezerwacja) z hotelu.
  6. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

w przypadku pracy sezonowej:

 

  1. Zezwolenie na pracę sezonową lub przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową, ważne w okresie przekraczającym okres pobytu określony w wizie albo okres pobytu w ramach ruchu bezwizowego.
  2. Dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego zakwaterowania w Polsce np. umowa najmu, umowa użyczenia, potwierdzenie zameldowania, zaświadczenie (rezerwacja
    z hotelu.

w przypadku przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (karta z adnotacją ICT):

 

  1. Dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych i doświadczenia adekwatnego do przedmiotu działalności jednostki przyjmującej w przypadku pracownika kadry kierowniczej lub specjalisty albo dyplom ukończenia studiów wyższych w przypadku pracownika odbywającego staż.
  2. Dokumenty potwierdzające zatrudnienie w ramach tego samego przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy w charakterze pracownika kadry kierowniczej  lub specjalisty, bądź 6 miesięcy w charakterze stażysty.
  3. Dokumenty potwierdzające możliwość powrotu do pracodawcy macierzystego mającego siedzibę poza UE po zakończeniu okresu przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.
  4. Umowa na podstawie, której cudzoziemiec ma wykonywać pracę zawarta w formie pisemnej lub dokument wydany przez pracodawcę macierzystego stanowiący podstawę przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. W przypadku stażysty należy załączyć program stażu.
  5. Wysokość wynagrodzenia określona w umowie z cudzoziemcem nie jest niższa niż 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej ogłaszanego przez Prezesa GUS.
  6. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  7. Dokumenty potwierdzające posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce np. umowa najmu, umowa użyczenia, potwierdzenie zameldowania, zaświadczenie (rezerwacja) z hotelu.

w przypadku mobilności długoterminowej (karta z adnotacją mobile ICT):

 

  1. Kserokopia karty pobytu z adnotacją ICT wydaną przez inne państwo UE.
  2. Dokumenty potwierdzające możliwość powrotu do pracodawcy macierzystego mającego siedzibę poza UE po zakończeniu okresu przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.
  3. Umowa na podstawie, której cudzoziemiec ma wykonywać pracę zawarta w formie pisemnej lub dokument wydany przez pracodawcę macierzystego stanowiący podstawę przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.
  4. Wysokość wynagrodzenia określona w umowie z cudzoziemcem nie jest niższa niż 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej ogłaszanego przez Prezesa GUS.
  5. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  6. Dokumenty potwierdzające posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce np. umowa najmu, umowa użyczenia, potwierdzenie zameldowania, zaświadczenie (rezerwacja) z hotelu.

w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej:

 

  1. Dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu (np. umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło).
  2. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Dokumenty potwierdzające fakt zamieszkiwania w Polsce np. umowa najmu, umowa użyczenia, potwierdzenie zameldowania, zaświadczenie (rezerwacja) z hotelu.
  4. Rozliczenie podatkowe np. PIT składany do urzędu skarbowego.
  5. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
  6. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach spółki.
  7. Umowę spółki.
  8. Bilans spółki wraz z aktualnym rachunkiem zysków i strat.
  9. Ankietę dotyczącą prowadzonej działalności gospodarczej.
  10. Dokumenty potwierdzające osiągnięcie w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku dochodu nie niższego niż dwunastokrotność aktualnego w dniu złożenia wniosku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, np. CIT 8 spółki za poprzedni rok wraz z dowodem nadania do urzędu skarbowego, dokumenty księgowe potwierdzające aktualny wynik finansowy spółki lub
  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy najkrócej przez okres roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej dwóch pracowników będących obywatelami polskimi lub cudzoziemcami, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1-9 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm), np. lista płac pracowników spółki wraz z deklaracjami ZUS zbiorczą i imiennymi za ostatni miesiąc, umowy o pracę  lub dokumenty potwierdzające posiadanie środków pozwalających na spełnienie w przyszłości warunków określonych wyżej lub dokumenty potwierdzające prowadzenie działań pozwalających na spełnienie w przyszłości tych warunków, w szczególności przyczyniających się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzenia korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.

w przypadku pobytu z rodziną:


w przypadku członków rodzin obywateli Rzeczypospolitej Polskiej:

  1. Aktualny odpis aktu małżeństwa (wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku).
  1. Kopia dowodu osobistego małżonka wraz z oryginałem do wglądu.
  2. Akt urodzenia dziecka.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie przez rodzica, który pozostaje w związku małżeńskim z obywatelem polskim, wymaganego prawem zezwolenia na pobyt czasowy.
  4. Dokumenty świadczące o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego (np.: wspólne rachunki opłaty za wspólnie zajmowany lokal, potwierdzenie posiadania wspólnego rachunku bankowego lub upoważnienia do rachunków bankowych współmałżonka, wspólna korespondencja, wspólne fotografie z różnych okresów np. uroczystości rodzinnych, wyjazdów itp. lub inne dokumenty świadczące o prowadzeniu wspólnego życia rodzinnego w deklarowanym miejscu zamieszkania).

w przypadku członka rodziny cudzoziemca zamieszkującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

 

  1. Dokumenty potwierdzające fakt zamieszkiwania w Polsce np. umowa najmu, umowa użyczenia, zaświadczenie (rezerwacja) z hotelu.
  2. Dokumenty potwierdzające pokrewieństwo/zawarcie związku małżeńskiego uznane
    przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej, tj. akt urodzenia małoletniego/ej i/lub akt zawarcia małżeństwa umiejscowiony w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego, lub

    • w przypadku obywateli państw - członków umowy między Rzeczpospolitą Polską
      a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnychi karnych zawartej w Kijowie w dniu 24 maja 1993 r. (Dz. U. 1994 nr 96 poz. 465):
      - kserokopia aktu wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez polskiego tłumacza przysięgłego-oryginały do wglądu.

    • w przypadku obywateli państw - członków Konwencji o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze w dniu 5 października 1961 r. (Dz. U. 2005 nr 112 poz. 938)
      - kserokopia aktu z klauzulą apostille wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez polskiego tłumacza przysięgłego- oryginały do wglądu.

    • w innym wypadku:
      - kserokopia aktu zalegalizowanego przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej po uprzednim uwierzytelnieniu go przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju pochodzenia cudzoziemca wraz z tłumaczeniem dokumentu dokonanym na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego - oryginały do wglądu.

  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca, z którym cudzoziemiec zamierza przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wymaganego prawem zezwolenia na pobyt.
  4. Dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego do pokrycia kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu.
  5. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  6. Umowa o pracę, zlecenia, o dzieło lub inna podstawa pobierania wynagrodzenia wraz z deklaracjami ZUS RCA lub rachunkami do umów zlecenie za ostatnie 3 miesiące.
  7. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej- dokumenty księgowe potwierdzające wysokość dochodu uzyskiwanego z tego tytułu.
  8. Kserokopia deklaracji PIT-37, PIT-40, PIT-28 za poprzedni rok podatkowy wraz z potwierdzeniem nadania do Urzędu Skarbowego.
  9. Oświadczenie o ilości osób pozostających na utrzymaniu.
  10. W przypadku ubiegania się kolejny raz o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy:
           a. dokumenty potwierdzające dopełnienie obowiązku wynikającego z art. 113
               ustawy o cudzoziemcach,
           b. w przypadku przebywania Cudzoziemca poza granicami RP: dokumenty
               potwierdzające pozostawanie w stałym kontakcie z córką/synem, małżonkiem
               np. bilingi z rozmów.

w przypadku pozostawania w nieformalnym związku partnerskim z obywatelem RP:

  1. Kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem dowodu osobistego partnera dokumenty świadczące o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego (np.: wspólne rachunki opłaty za wspólnie zajmowany lokal, potwierdzenie posiadania wspólnego rachunku bankowego lub upoważnienia do rachunków bankowych partnera/ki, wspólna korespondencja, wspólne fotografie z różnych okresów np. uroczystości rodzinnych, wyjazdów itp. lub inne dokumenty świadczące o prowadzeniu wspólnego życia rodzinnego w deklarowanym miejscu zamieszkania).
  2. Oświadczenie złożone z powołaniem się na treść artykułu 233 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1600) pod rygorem odpowiedzialności karnej o liczbie osób na utrzymaniu Pana/i oraz partnera/ki na terytorium Polski.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania w Polsce ważnego na dzień wydawania decyzji (np. umowa najmu, umowa użyczenia, potwierdzenie zameldowania, zaświadczenie z hotelu).
  4. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów
    o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (np. deklaracji ZUS RCA za okres ostatnich trzech miesięcy wraz z potwierdzeniem wysłania dokumentu do ZUS, aktualny wpis w legitymacji ubezpieczeniowej, polisa ubezpieczeniowa ważna na dzień wydawania decyzji wraz
    z dowodem uiszczenia ostatniej składki).
  5. Umowa renty zawartej przez Panem/ią i partnerem/ką, wraz ze wskazaniem miesięcznej wysokości otrzymywanego świadczenia oraz okresu jego otrzymywał, zgłoszonej do urzędu skarbowego wraz z potwierdzeniem nadania (umowa powinna być podpisana przez obie strony ww. umowy).
  6. Dokumenty potwierdzające posiadanie przez partnera/kę Cudzoziemca stabilnego i regularnego źródła dochodu.


w przypadku podjęcia lub kontynuacji studiów: 

 

  1. Aktualne zaświadczenie wydane przez jednostkę prowadzącą kształcenie o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów wskazujące: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości oraz nazwę państwa, które go wydało; nazwę i adres jednostki prowadzącej studia, termin rozpoczęcia studiów, okres kształcenia na studiach, na jaki cudzoziemiec został przyjęty, kierunek studiów, określenie formy, poziomu studiów i informację o ich odpłatności, informację w jakim języku odbywają się studia oraz o poziomie biegłości językowej wymaganym do ich odbycia, informację, czy cudzoziemiec jest objęty programem unijnym lub programem wielostronnym obejmującym środki w zakresie mobilności lub porozumieniem między przynajmniej dwiema instytucjami szkolnictwa wyższego przewidującym mobilność wewnątrzunijną oraz nazwę programu lub porozumienia i nazwę oraz adres jednostek prowadzących studia, objętych tym porozumieniem oraz jeżeli zaświadczenie dotyczy kontynuacji studiów – informację dotyczącą dotychczasowej realizacji toku studiów i zaliczenia przez niego wymaganych programem studiów przedmiotów (wzór zaświadczenia zgodny z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23.09.2019 r., Dz. U.
    z 2019 r. poz. 1847).
  2. Wydruk karty okresowych osiągnięć studenta, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 81 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, lub potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię tej karty, obrazujące dotychczasowy przebieg procesu kształcenia cudzoziemca w tej jednostce, jeżeli dotyczy ono kontynuacji studiów.
  3. Aktualne zaświadczenie wydane przez jednostkę prowadzącą kształcenie o wysokości opłat za naukę za cały rok akademicki 2019/2020 oraz semestr letni roku akademickiego 2020/2021.
  4. Dowód uiszczenia opłaty za studia ze wskazaniem daty uiszczenia opłat czesnego lub jego części (w przypadku podjęcia lub kontynuacji studiów).
  5. Dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca/kę ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (np. deklaracja ZUS RCA za ostatni miesiąc, aktualny wpis w legitymacji ubezpieczeniowej, polisa ubezpieczeniowa wraz z dowodem uiszczenia ostatniej
    składki).
  6. Dokumenty wskazujące wysokość kosztów zamieszkania zawierające informację o wysokości stałych opłat eksploatacyjnych, opłat za dostawę do lokalu energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych (np. umowa najmu wraz z ostatnim rachunkiem za gaz, prąd oraz za czynsz administracyjny lub zaświadczenie z domu studenckiego o wysokości opłat).
  7. Aktualne dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca/kę wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce (tj. co najmniej 701 zł x 15 miesięcy = 10 515 zł), kosztów nauki (czesne za cały rok szkolny 2019/2020 oraz semestr letni roku 2020/2021), kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania (tj. 200 zł, jeżeli cudzoziemiec przybył z państwa sąsiadującego z Rzeczypospolitą Polską, 500 zł, jeżeli przybył z państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż wskazanego wyżej, 2 500 zł, jeżeli przybył z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej) oraz kosztów zamieszkania, np. aktualne zaświadczenie o wysokości środków finansowych na posiadanym przez cudzoziemca/kę rachunku bankowym lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czek podróżny, zaświadczenie o wysokości limitu na karcie kredytowej wydane przez bank, który wystawił kartę kredytową, dokument potwierdzający przyznanie stypendium krajowego lub zagranicznego wraz ze wskazaniem okresu oraz wysokości świadczenia

w przypadku małoletniego dziecka urodzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywającego na tym terytorium bez opieki:
  1. Akt urodzenia.

w przypadku podjęcia lub kontynuacji nauki:

 

  1. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Dokumenty potwierdzające posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów nauki, utrzymania i powrotu.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Zaświadczenie wydane przez jednostkę prowadzącą kształcenie o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów/kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach w języku polskim wskazujące termin rozpoczęcia i zakończenia studiów/kursu, tryb nauki (stacjonarny/niestacjonarny), kierunek, rok, semestr, poziom oraz wysokość i zasady odpłatności za studia/kurs.
  5. Zaświadczenie wydane przez jednostkę prowadzącą kształcenie o wysokości opłat za naukę za cały bieżący rok akademicki oraz za kolejny semestr.
  6. Dowód uiszczenia opłaty za naukę ze wskazaniem daty uiszczenia opłat czesnego lub jego części (w przypadku podjęcia lub kontynuacji studiów/kursu odpłatnych/ego).
  7. Zaświadczenie wydane przez jednostkę prowadzącą kształcenie wskazujące jak często odbywają się zajęcia oraz frekwencję Cudzoziemca od chwili rozpoczęcia do chwili obecnej.
  8. Harmonogram zajęć.

w przypadku podjęcia lub kontynuacji szkolenia zawodowego:

 

  1. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Dokumenty potwierdzające posiadanie źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Zaświadczenie potwierdzające odbywanie lub kontynuację szkolenia zawodowego.

w przypadku ukończenia polskiej uczelni oraz poszukiwania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

 

  1. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej utrzymania.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Dyplom potwierdzający ukończenie polskiej uczelni.

w przypadku duchownego, członka zakonu lub osoby pełniącej funkcję religijną w kościele lub związku wyznaniowym:

 

  1. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, np. stosowne zaświadczenie ze zgromadzenia lub związku wyznaniowego, bądź potwierdzenie zameldowania czasowego.
  3. Pismo przewodnie ze zgromadzenia lub związku wyznaniowego o odbywaniu formacji zakonnej lub pełnieniu funkcji religijnej w kościele lub związku wyznaniowym z podaniem terminu zakończenia nauki lub posługi.
  4. Dokumenty potwierdzające podstawę działania kościoła lub związku wyznaniowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

w przypadku krótkotrwałego pobytu:

  1. Dokumenty potwierdzające okoliczności wymagające pobytu cudzoziemca w Polsce (np. wezwania do stawiennictwa przed polskimi organami władzy publicznej, zaświadczenia lekarskie itp.).

w przypadku cudzoziemca będącego ofiarą handlu ludźmi:

  1. Dokumenty wskazujące na fakt, że cudzoziemiec jest ofiarą handlu ludźmi.
  2. Dokumenty potwierdzające podjęcie współpracy z organem właściwym do prowadzenia postępowania w sprawie o przestępstwo handlu ludźmi.
  3. W przypadku małoletniego cudzoziemca dokumenty potwierdzające, iż otrzymał status pokrzywdzonego w postępowaniu w sprawie o przestępstwo handlu ludźmi.

w przypadku prowadzenia badań naukowych:

  1. Umowa o przyjęciu naukowca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych zawarta z jednostką naukową mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Pisemne oświadczenie jednostki naukowej, w którym zobowiązuje się ona do poniesienia kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Dokumenty potwierdzające posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do kraju pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.

w przypadku stażu:

  1. Umowa, na podstawie której cudzoziemiec będzie odbywał staż.
  2. Dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych w ciągu 2 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia lub dokument potwierdzający odbywanie poza granicami Unii Europejskiej studiów wyższych.
  3. Dokument potwierdzający ukończenie kursu języka polskiego lub innego języka, w którym odbywa się staż, lub dokument potwierdzający odbywanie takiego kursu, na poziomie biegłości językowej niezbędnym do odbywania stażu.
  4. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  5. Dokumenty potwierdzające posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania, podróży powrotnej do kraju pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.

w przypadku wolontariatu europejskiego:

  1. Umowa, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz.
  2. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie
    przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie wystarczających środków finansowych na
    pokrycie kosztów utrzymania, podróży powrotnej do kraju pochodzenia lub
    zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia
    na wjazd.

w przypadku wykazania innych okoliczności uzasadniających pobyt:

  1. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Dokumenty potwierdzające posiadanie źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających utrzymaniu.
  3. Dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Dokumenty potwierdzające okoliczności podane w uzasadnieniu wniosku.
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Decyzja administracyjna.

OPŁATY:

za zezwolenie na pobyt i pracę i za zezwolenie na pobyt pracownika o wysokich kwalifikacjach (Niebieska Karta):

  • 440 zł w momencie złożenia wniosku

za zezwolenie na pobyt czasowy w pozostałych przypadkach:

  • 340 zł w momencie złożenia wniosku

na konto:


Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
tytułem „wydanie zezwolenia na pobyt czasowy”

 

  • 50,00 PLN w momencie odbioru decyzji pozytywnej:

na konto:


Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Wydział Finansów i Budżetu
NBP O/O Warszawa
83-1010-1010-0137-1022-3100-0000
tytułem „wydanie karty pobytu czasowego”

 

TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Do 2 miesięcy. Termin liczy się od dnia złożenia wniosku bez braków formalnych lub ich uzupełnienia w terminie przewidzianym w kodeksie postępowania administracyjnego.

Zgodnie z art. 35 § 5 Kpa do tego terminu nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu, np. terminu do zajęcia stanowiska w sprawie przez inny organ (w przypadku współdziałania organów), opóźnień spowodowanych niestawiennictwem prawidłowo zawiadomionych strony czy świadka na przesłuchanie czy okresu do uzupełnienia na wezwanie organu braków podania, w przypadku złożenia przez stronę niekompletnego podania, które nie czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa.


Do 90 dni w przypadku zezwolenia na pobyt w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa – pod warunkiem złożenia wniosku wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami.


Uwaga! Szczegółowa informacja na temat czasu postępowania podana jest na stronie
urzędu:

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/jak-dlugo-bede-czekac-na-decyzje-zezwolenia-na-pobyt

KOMÓRKA ORGANIZACYJNA ZAŁATWIAJĄCA SPRAWĘ:

Wydział Spraw Cudzoziemców

ul. Marszałkowska 3/5, 00-624 Warszawa
tel. 22 695 67 73
formularz kontaktowy: https://kontaktwsc.mazowieckie.pl/


Dni i godziny urzędowania:
poniedziałek: 10:00–17:30 
wtorek- piątek: 8:00-15:00

TRYB ODWOŁAWCZY:

Od decyzji odmownej służy odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

INFORMACJE DODATKOWE:
  • Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składa się osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Aby złożyć wniosek w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców należy zarezerwować wizytę poprzez kalendarz internetowy.
  • Kartę pobytu można odebrać tylko osobiście.
  • Od cudzoziemca pobiera się odciski linii papilarnych w celu wydania karty pobytu.
  • Dokumenty należy złożyć w języku polskim w oryginałach lub w kserokopii wraz z oryginałami do wglądu.
  • Do dokumentów w języku obcym powinny być sporządzone tłumaczenia na język polski, dokonane przez polskiego tłumacza przysięgłego.

Wniosek spotka się z odmową wszczęcia postępowania, tj. nie będzie prowadzona sprawa, gdy cudzoziemiec:

 

  • Przy składaniu wniosku nie złoży odcisków linii papilarnych w celu wydania karty pobytu.
  • Przebywa w Polsce na podstawie następujących tytułów pobytowych:

o zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,

o wizy Schengen upoważniającej tylko do wjazdu na to terytorium wydanej w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe,

o zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu,

o zgody na pobyt tolerowany, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, azylu, ochrony uzupełniającej lub ochrony czasowej lub decyzji o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Ubiega się o nadanie statusu uchodźcy lub o udzielenie azylu.
  • Jest zatrzymany, umieszczony w strzeżonym ośrodku lub w areszcie dla cudzoziemców lub stosuje się wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.
  • Odbywa karę pozbawienia wolności lub jesteś tymczasowo aresztowany.
  • Został zobowiązany do powrotu i nie upłynął jeszcze termin dobrowolnego powrotu określony w decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, także w przypadku przedłużenia tego terminu.
  • Jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o odmowie przedłużenia wizy Schengen, wizy krajowej, zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, odmowie, umorzeniu lub pozbawieniu nadania statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, cofnięciu zgody na pobyt tolerowany - stała się ostateczna, a w przypadku wydania decyzji przez organ wyższego stopnia, od dnia, w którym decyzja ostateczna została doręczona.
  • Przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.


Załączniki:

Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Zaświadczenie o przyjęciu lub kontynuacji studiów