Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Kontakt

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie


pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa


tel. 22 695 69 95
faks 22 695 66 87
ESP /t6j4ljd68r/skrytka

 Pod tym numerem nie jest udzielana informacja  
z zakresu kompetencji Wydziału Spraw Cudzoziemców
i Wydziału Rynku Pracy

info@mazowieckie.pl


NIP 525-100-88-75
REGON 013272620

Godziny urzędowania:
od 8:00 do 16:00
od poniedziałku do piątku

Pytania i odpowiedzi - Studia i Absolwenci

Najczęściej zadawane pytania. Studia i absolwenci

Studiuję stacjonarnie oraz wykonuję pracę. Na jakiej podstawie powinienem składać wniosek o zezwolenie na pobyt?

Uzasadnienie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i cel pobytu zależy od cudzoziemca. Sam cudzoziemiec powinien wskazać z uwagi na jakie okoliczności organ ma rozpatrzeć wniosek. Od uzasadnienia wniosku i celu pobytu zależy rodzaj dokumentów które należy do wniosku dołączyć.

Jeżeli cudzoziemiec ubiega się po raz pierwszy o zezwolenie na pobyt czasowy i łączy studia stacjonarne z wykonywaniem pracy nie może uzyskać zezwolenia w celu odbywania stacjonarnych studiów wyższych.

Jestem na studiach niestacjonarnych/podyplomowych/w szkole policealnej. Czy mogę składać wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy na podstawie studiów?

Można złożyć wniosek. Zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach niestacjonarnych, podyplomowych, szkole policealnej należy składać wskazując jako cel pobytu naukę.

Na jaki okres wydawane jest zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach?

Pierwsze zezwolenie w celu kształcenia się na pierwszym roku stacjonarnych studiów wyższych udzielane jest na okres 15 miesięcy.

Jeżeli  okoliczność będąca podstawą udzielenia zezwolenia uzasadnia pobyt cudzoziemca przez okres krótszy niż rok pierwszego zezwolenia dla cudzoziemca będącego na pierwszym roku stacjonarnych studiów wyższych udziela się na czas trwania roku akademickiego lub studiów przedłużony o 3 miesiące.

Kolejnego zezwolenia udziela się na okres studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich, studiów trzeciego stopnia przedłużonych o 3 miesiące nie dłuższy niż 3 lata.

Jakie są wymagane środki przy wnioskowaniu o zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach? Jakie dokumenty mogą potwierdzić ich posiadanie?

Aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach cudzoziemiec musi wykazać, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce, pokrycie kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia oraz kosztów studiów. Wysokość miesięcznych środków finansowych, które musi posiadać student powinna być wyższa niż nie wysokość dochodu uprawniającego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej i powinna wynosić minimum 701 zł netto miesięcznie – jeżeli cudzoziemiec jest sam - lub 528 zł netto na osobę w rodzinie.

Dokumentami, które potwierdzają posiadanie wystarczających środków mogą być, np. wyciąg z salda rachunku bankowego, historia rachunku bankowego za ostatnie 6 miesięcy potwierdzające stabilne i regularne wpływy na konto bądź jeżeli cudzoziemiec pozostaje na utrzymaniu rodziców należy załączyć stosowne oświadczenie rodziców potwierdzające ten fakt, a także dokumenty potwierdzające uzyskiwanie dochodu przez rodziców, np. umowy o pracę, zlecenia, o dzieło.

Jestem absolwentem studiów niestacjonarnych w Polsce/szkoły policealnej/studiów podyplomowych. Czy mogę wnioskować o zezwolenie na pobyt czasowy dla absolwenta poszukującego pracy?

Cudzoziemiec, który jest absolwentem polskiej uczelni wyższej może wnioskować o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu poszukiwania pracy. Zezwolenie to jest udzielane jednorazowo bezpośrednio po ukończeniu studiów na okres roku. Absolwenci studiów niestacjonarnych, podyplomowych i szkół policealnych nie mogą się o nie ubiegać.

Tag

Powiadom znajomego