Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Kontakt

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie


pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa


tel. 22 695 69 95
faks 22 695 66 87
ESP /t6j4ljd68r/skrytka

 Pod tym numerem nie jest udzielana informacja  
z zakresu kompetencji Wydziału Spraw Cudzoziemców
i Wydziału Rynku Pracy

info@mazowieckie.pl


NIP 525-100-88-75
REGON 013272620

Godziny urzędowania:
od 8:00 do 16:00
od poniedziałku do piątku

Program Wieloletni „Senior+” na lata 2021-2025

Program Wieloletni „Senior+” na lata 2021-2025

Od roku 2015 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej realizuje Program „Senior +” (początkowo jako Program „Senior-Wigor”), który jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Program polega na wsparciu tworzenia placówek typu „Senior +”, w tym Dziennych Domów „Senior +” i Klubów „Senior +” przez jednostki samorządu, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub w których brak jest innej infrastruktury pomocy społecznej tego typu.

Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w placówkach „Senior +” przy dofinansowaniu działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior +” i Klubów „Senior +”.

Konkurs ofert

W ramach Programu uprawnione podmioty, w trybie otwartego konkursu ofert, mogą ubiegać się o uzyskanie środków finansowych przeznaczonych na:

moduł 1 - jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówki 
w wysokości do 80% całkowitego kosztu realizacji zadania, które nie może być wyższe niż 400 tys. zł w przypadku Dziennego Domu „Senior +” oraz 200 tys. zł w przypadku Klubu „Senior +”.

moduł 2 - zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek. Dofinansowaniu z budżetu państwa w każdym roku kalendarzowym, w trybie konkursowym mogą podlegać działania związane z bieżącym utrzymaniem placówki. Rocznie kwota dofinansowania na działalność bieżącą placówek uruchomionych w ramach Programu wynosić będzie miesięcznie 
na utrzymanie jednego miejsca nie więcej niż 400 zł w Dziennym Domu „Senior +” oraz 
nie więcej niż 200 zł w Klubie „Senior +”, przy czym dotacja nie może stanowić więcej niż 50 % całkowitego kosztu realizacji zadania. Działalność bieżąca Dziennego Domu „Senior +” polega na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy 
w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego posiłku, 
w szczególności gorącego oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów.

Działalność Dziennego Domu „Senior +” oraz Klubu „Senior +”

Placówka działająca w formie Dziennego Domu „Senior +” powinna zapewniać co najmniej 
8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku.

Podstawowy zakres usług świadczonych przez Dzienny Dom „Senior +” może obejmować 
w szczególności usługi:

socjalne, w tym posiłek,
edukacyjne,
kulturalno-oświatowe,
aktywności ruchowej lub kinezyterapii,
sportowo-rekreacyjne,
aktywizujące społecznie (w tym wolontariat międzypokoleniowy),
terapii zajęciowej.

Działalność Klubu „Senior +” polega na motywowaniu seniorów do działań na rzecz samopomocy i działań wolontarystycznych na rzecz innych. Ośrodek działający w formie Klubu powinien funkcjonować co najmniej 20 godzin tygodniowo.

Tag

Załączniki

Powiadom znajomego