Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Kontakt

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie


pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa


tel. 22 695 69 95
faks 22 695 66 87
ESP /t6j4ljd68r/skrytka

 Pod tym numerem nie jest udzielana informacja  
z zakresu kompetencji Wydziału Spraw Cudzoziemców
i Wydziału Rynku Pracy

info@mazowieckie.pl


NIP 525-100-88-75
REGON 013272620

Godziny urzędowania:
od 8:00 do 16:00
od poniedziałku do piątku

Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020

Podstawy prawne działania:

- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493),
- Uchwała nr 76 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020 (Monitor Polski z dnia 9 czerwca 2014 roku, poz. 445).

Cele programu:

Zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zmniejszenie skali zjawiska przemocy w Polsce poprzez:
- zintensyfikowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy  w rodzinie,
- zwiększenie dostępności i skuteczności ochrony oraz wsparcia osób dotkniętych przemocą w rodzinie,
- zwiększenie skuteczności oddziaływań wobec osób stosujących przemoc w rodzinie,
- zwiększenie poziomu kompetencji przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinnie w celu podniesienia jakości i dostępności świadczonych usług.

Ramy czasowe realizacji programu:

Lata 2014-2020

Sposób realizacji:

Zadania wynikające z Programu oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, będące w kompetencjach wojewody, wykonuje w jego imieniu Wojewódzki Koordynator Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Monitorowanie realizacji Programu odbywa się w oparciu o sprawozdawczość, która dotyczy: instytucji pomagających osobom doznającym przemocy w rodzinie; form oraz skali udzielanej pomocy osobom doznającym  przemocy; oraz form oraz dostępności działań kierowanych do sprawców przemocy w rodzinie na terenie województwa mazowieckiego. Monitorowanie następuje w oparciu m.in. o druk rocznego sprawozdania z realizacji Krajowego programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020 opracowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Informacje o wykonaniu i planowanych skutkach jakie ma przynieść realizacja programu:

Systematyczne badanie infrastruktury instytucji pomagających ofiarom przemocy w rodzinie służy m.in. rozpowszechnianiu informacji o jednostkach działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, co w efekcie ma skutkować podniesieniem wiedzy społeczeństwa na temat podmiotów realizujących strategie terapeutyczne służące wspieraniu osób doznających przemocy w rodzinie oraz podmiotów, które realizują strategie ukierunkowane na zmianę zachowań i postaw wobec osób stosujących przemoc w rodzinie na terenie województwa mazowieckiego.

Powiadom znajomego