Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Kontakt

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie


pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa


tel. 22 695 69 95
faks 22 695 66 87
ESP /t6j4ljd68r/skrytka

 Pod tym numerem nie jest udzielana informacja  
z zakresu kompetencji Wydziału Spraw Cudzoziemców
i Wydziału Rynku Pracy

info@mazowieckie.pl


NIP 525-100-88-75
REGON 013272620

Godziny urzędowania:
od 8:00 do 16:00
od poniedziałku do piątku

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających w ośrodkach

Z dniem 1 lipca 2024 r. nastąpiła zmiana ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 167 z późn. zm.) w zakresie zapewnienia zbiorowego zakwaterowania i całodziennego wyżywienia zbiorowego.  
Uchodźcy z Ukrainy, jeżeli przybyli do Polski po raz pierwszy po 24 lutego 2022 r. otrzymują pomoc w poniższym zakresie:

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 17c: ,,Przepisu ust. 17 w odniesieniu do okresu, w którym może być zapewniana pomoc, oraz przepisów ust. 17a i 17b nie stosuje się do obywateli Ukrainy, którzy:

1) posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności umiarkowanym i znacznym lub orzeczenie równoważne, o którym mowa w art. 5 pkt 1–2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44);

2) ukończyli:

         a) w przypadku kobiet – 60. rok życia,

         b) w przypadku mężczyzn – 65. rok życia; 

3) są kobietami w ciąży lub osobami wychowującymi dziecko do 12 miesiąca życia, na podstawie przedstawionych dokumentów; 

4) samotnie sprawują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci, o ile przynajmniej jedno z dzieci nie ukończyło 14. roku życia, na podstawie przedstawionych dokumentów;

5) są małoletnimi w pieczy zastępczej lub są małoletnimi, na których nie jest pobierane świadczenie wychowawcze; 

6) otrzymali zgodę właściwego miejscowo wojewody na zwolnienie z partycypacji w kosztach pomocy ze względu na swoją trudną sytuację życiową''.

W celu realizacji swojego uprawnienia Wojewoda Mazowiecki zarządzeniem z dnia 17 lipca 2024 r. powołał zespół do spraw oceny możliwości zwolnienia z partycypacji w kosztach pomocy obywateli Ukrainy ze względu na swoją trudną sytuację życiową.

W celu uzyskania zwolnienia z partycypacji w kosztach pomocy należy, za pośrednictwem właściwej jednostki samorządu terytorialnego, złożyć „Wniosek o udzielenie zgody na zwolnienie z partycypacji w kosztach pobytu obywatela Ukrainy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”, który jest załącznikiem do tego zarządzenia.

Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku małoletnich, na których pobierane jest świadczenie wychowawcze opiekun prawny dziecka występuje z wnioskiem na każde dziecko odrębnie.

Tag

Załączniki

Powiadom znajomego