KARTA INFORMACYJNA |
Biuro Wojewody
pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
Tel. 22 695 65 33 Faks: 22 695 62 22
www.gov.pl/web/uw-mazowiecki
|
Nr karty informacyjnej
KI – BW/1
|
Nr wersji: 3 |
Data wydania:
24 stycznia 2022 r. |
SPRAWA: |
Wyższe odznaczenia państwowe.
|
PRZEDMIOT SPRAWY: |
Nadanie odznaczeń państwowych - ORDERY I ODZNACZENIA (Order Odrodzenia Polski, Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyż Zasługi, Medal za Ofiarność i Odwagę, Medal za Długoletnią Służbę, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości).
|
PODSTAWA PRAWNA: |
- Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz.U. 2020 poz. 138),
Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz.U.2018.279).
|
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY/ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW: |
1. Osobiście:
Biuro Podawcze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie pl. Bankowy 3/5, wejście F, parter godziny przyjęć: poniedziałek - piątek: 08.00 - 16.00
Pocztą na adres: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie Biuro Wojewody Oddział Współpracy Instytucjonalnej pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa
|
WYMAGANE DOKUMENTY: |
Inicjowanie nadania orderów i odznaczeń:
Z wnioskiem o nadanie orderu lub odznaczenia do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wojewoda może wystąpić z własnej inicjatywy lub z inicjatywy jednostek organizacyjnych mu podległych, organów samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych.
Wniosek o nadanie orderu-odznaczenia, zgodnie z wymogiem Kancelarii Prezydenta RP, powinien być jedną dwustronicową kartą zgodną ze wzorem ustawowym.
W przypadku, gdy uzasadnienie wykracza poza ramy rubryki 18 wniosku, należy dołączyć kartkę formatu A4 zatytułowaną "Ciąg dalszy uzasadnienia wniosku" na której kontynuujemy treść uzasadnienia. Dodatkowa kartka/y muszą być także podpisane przez inicjatora.
Wniosek o nadanie orderu-odznaczenia, zgodnie z wymogiem Kancelarii Prezydenta RP, należy wypełnić komputerowo lub maszynowo, nie odręcznie.
W rubryce nr 15 wniosku, wypisując otrzymane dotychczas odznaczenia państwowe kandydata, podając ich nazwy, należy posługiwać się skrótami (np. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – KKOOP, Złoty Krzyż Zasługi – ZKZ, Medal Złoty za Długoletnią Służbę – MZzDS itp).
W przypadku wystąpienia o nadanie Orderu Odrodzenia Polski wskazane jest dołączenie do wniosku rozszerzonej wersji jego uzasadnienia (rubryki nr 18), w formie notatki, pod którą (podobnie jak pod uzasadnieniem wniosku) powinien podpisać się kierownik jednostki organizacyjnej sporządzającej wniosek.
Każdy wniosek o nadanie orderu-odznaczenia powinien zostać złożony wraz z wypełnionym formularzem „Zapytania o udzielenie informacji o osobie” z Krajowego Rejestru Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Wypełniony formularz "Zapytania o udzielenie informacji o osobie" (należy wpisać PESEL kandydata oraz wypełnić komputerowo lub odręcznie pismem drukowanym rubryki od 1 do 10) zostanie zweryfikowany przez wojewodę mazowieckiego w Krajowym Rejestrze Karnym Ministerstwa Sprawiedliwości pod kątem ewentualnej karalności kandydata do odznaczenia. Druk ten powinien mieć wpisaną podstawę prawną uzyskania zaświadczenia w brzmieniu: „nadanie odznaczenia państwowego – art. 31a ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz.U. 2020 poz. 138).
|
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY: |
Cezury czasowe
Przed nadaniem Orderu Odrodzenia Polski powinno upłynąć co najmniej 5 lat od momentu nadania ostatniego odznaczenia państwowego (praktyka przyjęta w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie).
Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata od momentu nadana ostatniego odznaczenia państwowego; odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne wyjątkowo (art. 16 ust. 5 ww. ustawy).
Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę przedstawia się nie wcześniej niż:
po 30 latach pracy zawodowej osoby proponowanej do odznaczenia na I stopień; po 20 latach pracy zawodowej osoby proponowanej do odznaczenia na II stopień; po 10 latach pracy zawodowej osoby proponowanej do odznaczenia na III stopień. (§ 2 ust. 1a pkt 1, 2, 3 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów [Dz.U.2018.279]).
Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę wyższego stopnia przedstawia się nie wcześniej niż po upływie 10 lat od ostatniego nadania (§ 2 ust. 1b Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 grudnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów [Dz. U. Nr 2014, poz. 64 z późn. zm.]).
Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę osobie, która w danym roku nabywa prawo do emerytury, przedstawia się najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy z tą osobą (§ 2 ust. 1c Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 grudnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów [Dz. U. Nr 2014, poz. 64 z późn. zm.]).
Wręczanie orderów i odznaczeń
Instytucje, które zainicjowały wystąpienie do Wojewody Mazowieckiego o nadanie odznaczeń państwowych, po przyznaniu tych odznaczeń i odebraniu ich z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, powinny w ciągu sześciu miesięcy od daty wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o ich nadaniu zorganizować uroczystość (spotkanie), podczas której niniejsze odznaczenia zostaną wręczone wyróżnionym osobom (§ 8 ust. 2 ww. Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów, [Dz.U.2018.279]).
Aktu wręczenia odznaczeń państwowych w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą dokonać jedynie określone ustawowo osoby (tj.: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie) oraz zastępcy tych osób (art. 2 ust. 3, art. 33 ust. 2 ww. ustawy).
W przypadku gdy osobą wręczającą odznaczenia państwowe ma być Wojewoda Mazowiecki, instytucja organizująca uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych powinna dostarczyć pisemne zaproszenie do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie co najmniej miesiąc przed planowaną uroczystością.
|
OPŁATY: |
Brak
|
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY: |
W związku z tym, że Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zastrzega sobie okres dwóch miesięcy na rozpatrywanie wniosków o nadanie odznaczeń państwowych, wystąpienia te należy składać do Wojewody Mazowieckiego z odpowiednim wyprzedzeniem, minimum cztery miesiące przed planowaną uroczystością (terminy te nie dotyczą wystąpień o nadanie Orderu Orła Białego czy Orderu Odrodzenia Polski, których rozpatrywanie zazwyczaj trwa dłużej). |
KOMÓRKA ORGANIZACYJNA ZAŁATWIAJĄCA SPRAWĘ: |
Oddział Współpracy Instytucjonalnej
00-095 Warszawa, pl. Bankowy 3/5
Jacek Karczewski 22 695 65 33 e-mail jkarczewski@mazowieckie.pl
Norbert Załuska 22 695 65 03 e-mail: nzaluska@mazowieckie.pl |
TRYB ODWOŁAWCZY: |
Nie dotyczy.
|
INFORMACJE DODATKOWE: |
Brak.
|
ZAŁĄCZNIKI/FORMULARZE/WNIOSKI DO POBRANIA: |
- Wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia.
- Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę.
- Wniosek o nadanie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Druk „Zapytania o udzielenie informacji o osobie”.
|