Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Rzecznik Dyscyplinarny dla osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii

Rzecznik Dyscyplinarny dla osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii

Ewelina Kułakowska
tel. (25) 755 84 33

Rzecznik Dyscyplinarny powołany został w drodze zarządzenia Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lutego 2023 roku w sprawie powołania Rzecznika Dyscyplinarnego dla osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii. Obsługę administracyjną rzecznika zapewnia Wojewódzka Inspekcja Geodezyjna i Kartograficzna.  

Rzecznikiem dyscyplinarnym może być osoba zatrudniona w urzędzie wojewódzkim dająca należytą rękojmię wykonywania tej funkcji z racji posiadanej wiedzy oraz doświadczenia w dziedzinie geodezji i kartografii. Zadania rzecznika dyscyplinarnego określa ustawa z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Do zadań rzecznika dyscyplinarnego należą w szczególności:

 1. prowadzenie postępowania wyjaśniającego;
 2. składanie wniosków o ukaranie;
 3. udział w postępowaniu dyscyplinarnym w charakterze strony;
 4. prowadzenie aktualnego wykazu postępowań dyscyplinarnych;
 5. przekazywanie do MWINGiK:
  a) zawiadomień o wszczęciu postępowania wyjaśniającego,
  b) kopii wniosku o ukaranie, skierowanego do Wojewódzkiej Komisji Dyscyplinarnej,
  c) bieżących informacji o toczących się postępowaniach i rozstrzygnięciach Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej działającej przy Głównym Geodecie Kraju,
 6. przestrzeganie właściwego, co do zasady, obiegu dokumentów związanych z prowadzonymi postępowaniami z oddziałami, w celu umożliwienia prowadzenia odpowiednich rejestrów, wykazów oraz zestawień.

Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie wyjaśniające na wniosek wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego albo Głównego Geodety Kraju. O wszczęciu tego postępowania rzecznik dyscyplinarny zawiadamia osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, której ono dotyczy.

Jeżeli zebrany materiał dowodowy nie daje podstaw do sporządzenia wniosku o ukaranie, rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, o czym zawiadamia osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, której ono dotyczy.

Tag

Powiadom znajomego